Динаміка реологічних властивостей ротової рідини у процесі їх корекції у хворих на цукровий діабет, які користуються повними знімними пластинковими протезами

Автор(и)

  • Любов Василівна Лейбюк

DOI:

https://doi.org/10.33295/1992-576X-2020-1-100

Ключові слова:

цукровий діабет, повні знімні пластинкові протези, реологічні влластивості ротової рідини

Анотація

Резюме. Цукровий діабет – хронічне захворювання, при якому порушуються всі види обміну в організмі людини: вуглеводний, жировий і білковий. Характерно, що першими проявами діабету найчастіше стають зміни в порожнині рота, що має важливе діагностичне значення. У хворих на діабет у порівнянні з особами без соматичної патології відрізняються всі клініко-лабораторні показники: спостерігаються сухість і пастозність слизової оболонки порожнини рота, гіпосалівація, яка призводить до збільшення зубних нашарувань; підвищення загальної фібринолітичної активності ротової рідини; посилена кровоточивість ясен. За даними фахової літератури, цукровий діабет значно підвищує ризик виникнення пародонтита, впливає на інтенсивність і ступінь деструкції пародонта, що у свою чергу призводить до втрати зубів і погіршення життя таких хворих. Процеси гіпосалівації значно ускладнюють ортопедичне лікування хворих із цукровим діабетом у разі повної втрати зубів. У пацієнтів зі зниженим рівнем швидкості слиновиділення найтриваліша адаптація до знімних протезів. Відомо, що на адаптацію до ПЗПП впливають основні реологічні властивості ротової рідини – швидкість слиновиділення, в’язкість ротової рідини та величина водневого показника рН.
Метою дослідження була оцінка ефективності корекції ускладнень при ортопедичному лікуванні повними знімними пластинковими протезами хворих на цукровий діабет II типу за даними динаміки реологічних властивостей ротової рідини.
Матеріали та методи. Пацієнти були розділені на дві групи: основну, в яку увійшли 52 особи, хворі на ЦД, які користуються повними знімними пластинковими протезами, та контрольну, в якій також було 52 хворих на ЦД, які користуються повними знімними пластинковими протезами. Хворих основної групи лікували згідно з розробленою лікувально-профілактичною схемою, яка включала загальні призначення (вітамінно-мінеральний комплекс «Алфавіт Діабет») і місцеві терапевтичні заходи (протизапальний еліксир «Лізомукоїд», гель «Dentaid Xeros»). Хворим групи контролю призначали лікування за загальноприйнятою методикою.
Результати. Через місяць після застосування запропонованої лікувально-профілактичної схеми швидкість слиновиділення у хворих основної групи збільшилась у 1,9 разу, в’язкість ротової рідини зменшилась в 1,2 разу, величина водневого показника рН зросла із 5,94±0,48 до 6,77±0,55, р < 0,01. У віддалений строк спостереження, через 12 місяців, у осіб основної групи швидість слиновиділення становила 0,36±0,04 мл/хв, що було в 1,3 разу вище показника до лікування; ротова рідина у хворих основної групи стала менш в’язкою в 1,1 разу; цифрове значення рН 6,38±0,39 знаходилось у межах фізіологічної норми та було достовірно вище аналогічного значення до лікування в 1,07 разу. У групі контролю позитивну динаміку реологічних властивостей ротової рідини спостерігали лише в найближчий строк спостереження. Корекція реологічних властивостей ротової рідини розробленою лікувальною схемою як у найближчі, так і у віддалені строки спостереження значно покращила клінічний стан ротової порожнини пацієнтів основної групи в порівнянні із групою контролю: у пацієнтів основної групи зникли запальні явища та сухість слизової оболонки ротової порожнини. Дані об’єктивного обстеження доповнювалися суб’єктивними даними пацієнтів про підвищення рівня салівації внаслідок патогенетично скерованої терапії.
Ключові слова: цукровий діабет, повні знімні пластинкові протези, реологічні влластивості ротової рідини.

Біографія автора

Любов Василівна Лейбюк

Лейбюк Любов Василівна – асистент кафедри стоматології ІПО ДВНЗ «Івано-Франківський національний медичний університет».
Адреса домашня: м. Івано-Франківськ, 76010, Південний бульвар, буд. 38, кв. 60. Тел.: (067) 300-11-66. E-mail: dental.ukr@gmail.com.

Посилання

1. Kaminskyi OV. Ofitsiini kryterii diahnostyky tsukrovoho diabetu, normohlikemiia i samo -
kontrol hlikemii. Mizhnarodnyi endokrynolohichnyi zhurnal. 2017 Nov (13) 3: 184–190 [In Ukrainian]
2. Pankiv VI. Tsukrovyi diabet: vyznachennia, klasyfikatsiia, epidemiolohiia, faktory
ryzyku. Mizhnarodnyi endokrynolohichnyi zhurnal. 2013 Оct 7 (55): 95–104 [In Ukrainian]
3. Esaian LK, Rumiantsev LA. Mestnyi homeostaz y kyslotno-osnovnoe ravnovesye v polosty
rta pry sakharnom dyabete. Georgian Medical News. 2009. Feb 7 (172–173): 33–8 [In Russian]
4. Pozharitskaya MM. Rol slyunyi v fiziologii i razvitii patologicheskogo protsessa tverdyih
i myagkih tkaney polosti rta. Kserostomiya. Stimulyatsiya slyunootdeleniya. Klinicheskaya stomatologiya.
2005 Sept 36: 42–5 [In Russian]
5. Novitskaya IK, Tereshina TP, Dimcheva TI. Rasprostranennost i intensivnost stomatologicheskoy
patologii u bolnyih saharnyim diabetom. Innovatsiyi v stomatologiyu. 2014 Jan 1: 11–13
[In Russian]
6. American Diabetes Association. Standards of Medical Care in diabetes. Diabetes Care.
2016 Aug. 29 (1): 42
7. Labunets VA. Osnovyi nauchnogo planirovaniya i organizatsii ortopedicheskoy stomatologicheskoy
pomoschi na sovremennom etape ee razvitiya. Odessa.2006. 427 p. [In Russian]
8. Romanova YH, Kylymenchuk OO. Vplyv znimnykh zubnykh proteziv na funktsionalnu
aktyvnist slynnykh zaloz u patsiientiv z hiposalivatsiieiu. Novyny stomatolohii. 2008 Feb 2 (55): 68–70
[In Ukrainian]
9. Levitskiy АР, Denga OV, Makarenko OA. Biohimicheskie markery vospaleniya tkaney
rotovoy polosti: metodicheskie rekomendatsii. O: KP OGT; 2010, 16 р [In Russian].

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-03-24

Номер

Розділ

ОРТОПЕДИЧНА СТОМАТОЛОГІЯ